Am urmarit cu atentie discursul lui Sarah Palin de la Conventia Republicana din Minnesota si pot spune fara urma de tagada ca am asistat la unul din cele mai slabe discursuri politice americane din acest an. Si asta în conditiile în care Sarah Palin trebuia sa rosteasca discursul vietii în fata delegatilor republicani.
Am descoperit în Sarah Palin pe cineva care s-a trezit deodata cu un cartof fierbinte în mana si nu stie ce sa faca cu el. A parut mai preocupata sa-si explice CV-ul si realizarile din Alaska în loc sa prezinte motivele pentru care americanii ar trebui s-o voteze la Casa Alba. Însa America are caile ei nestiute prin care un nimeni ajunge într-o zi cineva. Se cheama visul american!
Sa stam putin si sa ni-l închipuim pe Obama, un star al politicii si un liberal de clasa, printre redneck-ii din Indiana, calare pe Harley Davidson si cu gun-uri la brau. Nu prea merge, right? Si totusi Obama e bine vazut în America, dar nu în statele care conteaza. E un star in Boston sau New York, fiefuri puternic anti-Bush. Dar nu aceste state din nord-estul SUA, considerate avangardiste si liberale decid viitorul presedinte la Casa Alba. Ci mijlocul Americii care e rosu total (adica republican).
Obama poate strange 200 mii de fani la Berlin care sa-l aclame ca pe un star rock. Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului! Dar nu mi-l pot închipui la un bairam în South Dakota. În schimb mi-i pot închipui pe John McCain si Sarah Palin. Americanii de rand nu sînt impresionati de cultura, abilitati oratorice sau charm personal. Sunt impresionati în schimb de “spiritul american“, ala care zice, exact cum a spus Sarah Palin – sa scapam de puterile straine carora nu le pasa de interesele americane.
Un om deschis la minte si educat rade cu lacrimi în fata unor asemenea tampenii spuse pe o scena publica. Un american intra în delir si fuge sa voteze pentru.
Cred ca anul asta tocmai o alegere pripita si neatenta ca cea a lui Palin o sa ii scufunde pe republicani. Le-ar fi fost bun un Lieberman…
dar asta se intampla peste tot in lume. de ce? pentru ca s-a inversat scara de valori si acuma e mai important sa fi “de gashca” decat “de cultura”… e destul de trist ca vom ajunge sa fim condusi de oameni cel mult mediocrii
Palin este exact pe gustul americanului de rand. Trage cu pusca si e pro-arme de foc, are cinci copii, este de partea companiilor petroliere si vrea mai multe sonde si conducte în Alaska, e sustinuta de toti religiosii de dreapta si asa mai departe. McCain n-a ales-o întamplator. E un redneck perfect în care se regasesc multi din americanii de rand!
Si mai e si gagica misto!