Schimbarea începe cu noi
Dupa cum au observat mai multi, în Romania nu exista etica. Nu exista etica la jurnalisti, nu exista la bloggeri, nu exista la televiziuni, nu exista nicaieri. În Romania a fost normal sa fim informati la fiecare secunda despre rezultatele exit-poll-urilor, înca de la ora zece dimineata, desi aceste rezultate erau susceptibile sa influenteze rezultatul final. Repet, nu vorbesc despre prezenta la vot, ci despre rezultatele partiale ale alegerilor care erau înca în desfasurare.
Online-ul romanesc nu este reglementat în nici un fel, nici macar de bunul simt. Explicatii puerile de genul “aici nu esti pe siteul ziarului la care lucrez ci pe blogul meu personal” au fost folosite ca scuza pentru publicarea unor rezultate la care doar respectivii jurnalisti aveau acces si care trebuiau sa ramana confidentiale pana la ora Z. Goana dupa audienta, celebritate sau trafic a facut ca inclusiv ziarele si televiziunile sa preia ca sursa blogurile acelor jurnalisti si sa publice informatii referitoare la rezultatele partiale, cu mult înainte de ora legala.
Nici bloggerii nu s-au lasat mai prejos. Plini de voiosie au publicat rezultate partiale fara sa se gandeasca ca poate nu-i corect. Libertatea de expresie în democratia originala din Romania a fost si va fi mereu gresit înteleasa. Cu ce e diferit traficul de influenta al unui parlamentar fata de traficul de informatie al unui blogger? Cu nimic! Primul influenteaza decizii. Al doilea influenteaza si el decizii.
Schimbarea pe care o dorim cu totii, începe în primul rand cu noi! Nu conteaza ca altii fac ceea ce este imoral. Conteaza în primul rand ca noi sa facem ceea ce este moral. Cu cat mai multi, cu atat mai bine.
Daca v-a placut acest articol, va invit sa lasati un comentariu sau sa va abonati la acest blog si sa primiti viitoarele articole direct in RSS readerul dvs.
Daca nu dispuneti de un RSS reader, va puteti abona prin e-mail iar astfel veti primi ultimele articole de pe blog in fiecare dimineata: click aici pentru abonament.


Pun si eu intrun comentariu, ideea finala a acestui articol, pentru ca mi-a placut foarte mult. Bine ar fi sa fie cit mai multi care sa inteleaga (si sa aplice) acest fapt in viata personala…
Schimbarea pe care o dorim cu totii, începe în primul rand cu noi! Nu conteaza ca altii fac ceea ce este imoral. Conteaza în primul rand ca noi sa facem ceea ce este moral. Cu cat mai multi, cu atat mai bine.
Pacat, mare pacat!Etica, morala…poate sunt cuvinte prea mari pentru unii dintre romani.
Corect, de la noi porneste TOTUL!!Din exemplul personal al fiecaruia, moral, de bun-simt…
CU CAT MAI MULTI, CU ATAT MAI BINE!!1
Bai, stash, o luam iar de la capat? Cine ii voteaza pe nesimtitii aia din Parlament? Noi. Cum sunt ei, asa suntem si noi. Punct. Romania este un imens cerc vicios, care nu va fi rupt nici de copiii nostri. Hai sa trecem la subiectul urmator.
Dar cand nu ai din ce alege, ce faci?
Practic vorbind … ca la teorie, toti stam bine …