Patul lui Saligny – partea a doua

November 10, 2009 by stash · 21 comentarii
Categoria: Life in Montreal 

- Continuare din numarul trecut -

Geometrie si distributia încarcarilor

În prima fotografie de mai jos avem geometria patului. Dimensiuni. Geometria se poate schimba în functie de rezultatele analizei structurale. În a doua fotografie avem distributia încarcarilor asupra structurii de sustinere a patului. Tablierul de pat necesita o analiza separata. Sa vedem daca avem chef sa ajungem pâna acolo.

Photo 1

Photo 2

Valori ale încarcarilor

Greutatea proprie

Greutatea tablierului de pat depinde de materialul din care e facut si de grosime. Daca e din lemn, depinde ce fel de lemn si daca e uscat sau verde. Daca e verde, e plin de apa, deci atârna mai greu. Câteva exemple de greutati de lemn uscat : artar (maple) - 755 kg/mc, bambus - 300 kg/mc, stejar - poate fi între 600 si 900 kg/mc, abanos - 1200 kg/mc, brad - 350 kg/mc. Sa zicem ca nu va cheama Voiculescu si nici Zavoranca ca sa va faceti pat din abanos sau bambus si ca va multumiti cu un tablier din stejar. Ca brad folosesc toti românii iar voi vreti sa fiti o idee mai jmeci decît romanii de rând plus ca vreti sa salvati padurile.

Pentru facilitatea calculului, luam un stejar cu greutatea de 600 kg/mc. Transformat în greutate pe metru patrat (ca noi lucram cu forta pe suprafata, adica presiune) asta înseamna : 600 kg/1000 mm per metru patrat  = 0.6 kg/mm de grosime per metru patrat = 18 kg per metru patrat de placa de 30 mm grosime. Transformat în KiloPascali (kPa) sau KiloNewtoni per metru patrat (kN/m.p) asta da : (18*9.81)/1000 = 0.17 kPa. Deci greutatea tablierului este egala cu 0.17 kPa. Cu un calcul asemanator, bazat mai mult pe experienta, apreciem din ochi greutatea cornierelor de structura si obtinem greutatea proprie totala a patului egala cu 0.25 kPa. Asta înseamna aprox. 28 kg x 2 metri x 1.6 metri = 89.6 kg. Atât este patul de greu fara sa aiba nica pe el decât tablierul si structura.

Daca vi se pare prea greu, poate e cazul sa va gânditi sa va faceti un pat din lemn? Nu? Buuuun. Trecem mai departe.

Încarcarea vie uniform repartizata

Scopul nostru e sa facem un pat care sa tina un barbat si doua femei plus o partida de sex conform sugestiei lui Lightplay, ok? Nu stam acilea sa calculam un pat pentru o familie din Ferentari cu 7 puradei dupa ei, ca nu m-am angajat la ONG-ul ala care promoveaza toleranta pt tigani. Asta e patul meu si-l calculez pentru ce solicitari vreau eu, ca-i cursul meu. Deci un barbat si doua femei.

Greutatea unui barbat bine cladit e cam 85 spre 90 kg. Greutatea unei femei cu forme apetisante, cu masurile 90-60-90 este cam de 55-65 kg. Deci avem 220 kg în total. Presupunem ca fac sex împrastiati uniform în tot patul. Atunci avem 230 kg împrastiate pe suprafata de 3.2 metri patrati. Rezulta 230 kg/3.2 metri patrati = 71.8 kg/m.p. adica 0.7 kPa. Adaugam plapuma de la bunica, pernele cu puf de rata si salteaua de la Mobexpert si rotunjim totul la 1.2 kPa pentru conformitate. Ca sa aveti un ordin de marime din industrie, cam atât cântareste un acoperis neizolat din grinzi cu zabrele si tabla cutata. Adica un acoperis de hala industriala.

Încarcarea vie concentrata

Noi stim ca daca un barbat a ajuns în pat cu doua femei în acelasi timp, ala are o minte perversa si gata de shotii. Deci se poate întampla ca el sa stea în picioare în mijlocul patului. Nu va ganditi la prostii, ca va dau afara de la curs. Poate omul vrea sa schimbe becul de la lustra. Deci asta înseamna o încarcare de 90 kg punctuala.

Cazul defavorabil îl reprezinta cei trei oameni aflati în picioare si strans îmbratisati. Asta intra pe o jumatate de metru patrat. În afara de cazul cînd barbatul sta în picioare si le ia în brate pe ambele femei în acelasi timp, nu exista riscul de forfecare prin strapungere a tablierului. Pentru ca în acest caz tablierul de brad la pat este o idee foarte proasta.

Deci avem posibilitate de încarcare vie concentrata de maxim (90 kg*9.81)/1000 =0.9 kN oriunde pe suprafata patului. Daca e în centru e solicitant pentru tablier, daca e pe margini e solicitant pentru cornierele de margine.

Impactul vertical

Dar daca cei trei se uita la meci în timp ce fac sex si înscrie Romania? Putin probabil sa se întample, carui barbat i-ar mai arde de Mutu si compania cînd are alaturi doua femei misto? Dar io-s inginer si trebuie sa prevad cazul cînd acest lucru s-ar întampla. Daca cei trei topaie în acelasi timp pe pat, dar decalat unul fata de altul, nu-i asa grav. Daca sar toti trei în sus în acelasi timp, atunci greutatea lor de 220 kg poate ajunge linistit la 400 kg în momentul impactului cu tablierul de la pat. C-asa e-n gravitatie!

Da’ noi nu sântem panicarzi si presupunem ca n-o sa aterizeze în genunchi pe tablierul gol. Mai e o saltea, mai e o plapuma, mai amortizeaza. Deci ramânem la amplificarea cu 25% a greutatii. Egal cu 275 kg. Presupunand ca aterizeaza toti în mijlocul patului, avem 2.7 kPa. Deci impactul este 2.7 kPa în mijlocul patului. De dragul distractiei sa transformam asta în încarcare concentrata desi e sigur ca n-o sa sara ala cu muierile în brate doar ca sa-mi faca mie în ciuda.

Forta longitudinala

Nu intram în detalii, ca sa nu roseasca fetele si sa trebuiasca sa lipesc o bulina rosie de coltul dreapta sus al blogului. Cu ce forta da un barbat din fund? Hai sa zicem ca cu 25 kg forta. Rezulta dupa calcule complicate o încarcare longitudinala preluata de tablier si trimisa la picioarele patului sau la peretele apartamentului, de 0.3 kN. Hai ca nu-i asa de grav, un camion care frâneaza sau accelereaza face bubu mai mare la un tablier de pod decât un dat din fund la un tablier de pat.

D-aia nu-i voie, copchii mosului, sa accelerati pe un pod dincolo de viteza care-i scrisa pe panourile indicatoare. Ca trimiteti o încarcare orizontala datorita tractiunii sau frânarii de pâna la 50% din greutatea vehiculului în care va aflati. Ïn timp apare starea de oboseala a tablierului si dupa aia va mai mirati ca va cad podurile în cap!

Încarcarile accidentale

Acilea nu-i mult de scris. Vreti sa plecati în vacanta si va faceti valiza? Nu-i grav, daca e pe pat pt ca o umpleti treptat cu chiloti si sosete si nu solicitati patul brusc. Deci e OK. În schimb daca veniti de la aeroport si aruncati valiza pe pat e mai putin cool pentru acel pat. Ca si momentul în care va hotarâti în sfarsit sa aspirati prin casa si suiti pe pat fotoliul ala greu pe care vi l-a lasat mostenire bunica. Patul n-o sa fie super încantat si s-ar putea sa geama sau sa scrasneasca din încheieturi, depinde de cheful în care-l prindeti.

Ca sa nu ma întind, hai sa zicem ca avem o încarcare accidentala de maxim 50 de kg. Adica 0.5 kN pe metru patrat.

Recapitulare

DL = 0.25 kPa ; LL unif = 1.25 kPa ; LL conc = 0.9 kN ; Cv = 2.84 kN ; Ch = 0.3 kN ; S = 0.5 kPa. Nu uitati ca aceste încarcari nu sînt factorizate (sînt valori nominale sau de serviciu) si ca ele nu actioneaza toate în acelasi timp sau pe aceeasi directie. Adica, cînd da barbatul din fund, n-o da la 90 de grade fata de firul cu plumb, asta vream sa va comunic.

Cu valorile astea facem calculul propriu zis. Ca pâna acum, în cele doua articole a fost doar introducerea, chestie de 3 minute.

Ca sa-mi dau seama daca va intereseaza sa continuam cu serialul asta, comentati! Daca v-ati rusinat pe parcursul acestui articol înseamna ca sînteti fete mari si foarte probabil ca acest blog nu-i indicat mironositelor. Daca v-ati simtit jigniti, va rog sa adresati plangerile dvs. pe adresa redactiei în atentia Consiliului de Etica si Integritate.

Pe aceeasi tema

Daca v-a placut acest articol, va invit sa lasati un comentariu sau sa va abonati la acest blog si sa primiti viitoarele articole direct in RSS readerul dvs.

Daca nu dispuneti de un RSS reader, va puteti abona prin e-mail iar astfel veti primi ultimele articole de pe blog in fiecare dimineata: click aici pentru abonament.




Comentarii

21 comentarii to “Patul lui Saligny – partea a doua”
  1. Quebecoisfier says:

    Doamne !
    De-a dreptul savuros ! Cel mai tare mi-a placut chestia cu <>…Stii ?, prima data cand ai avut de la cineva observatia ca ai stil la explicat si expus situatiile, am spus :” bleah ! baliverne , a gasit just un topic interesant si a avut lipici sa-l explice”….de-acuma incep sa cred ca sunt niste rotite magice in capul tau ..keep go on !

  2. Cora_ says:

    Pai daca scopul e ca patul sa tina 3 persoane, trebuia sa il faci mai lat de 800 mm, altfel ii obligi pe cei 3 sa stea unul peste altul, adio actiune, adio adrenalina. Cred ca prietenul va fi dezamagit. Eu as reface tot. :)

  3. tudor says:

    Stash…daca patul e rotund cu un diametru de 3m si saltea cu apa…oare raman valabile calculele ? :))
    Si da..sunt de acord cu tine..e combinatia beton: 1 plus doua…

  4. stash says:

    Cora, vezi ca nu citesti cu atentie? Pai ce facem aici? :) Vezi prima fotografie, latimea e de 1600 mm. 800 mm e inaltimea patului.

    Quebecoisfier, incerc si eu sa ma destind. Ca daca nu radem un pic, trece viata pe langa noi.

  5. light play says:

    ouch! asa-mi trebuie daca m-am trezit sa comentez si sa fac pe emancipata taman la subiectul asta.

    dar acum ca tot am comis-o, tin sa precizez ca nu am inteles deloc cum vine chestia de mai jos. n-astept o explicatie, numa” zic :)

    “Presupunem ca fac sex împrastiati uniform în tot patul.”

  6. stash says:

    Tudore, pai fratele meu, tu de ce crezi ca exista arhitecti, ai? Ca sa-si bata ei capul cu “cum trebuie sa arate patul” si eu numai sa-l calculez functie de arhitectura lui. Eu am ales un pat rectangular, ca arhitectul a dat bir cu fugitii la articolul asta.

    Lightplay, imprastiati in tot patul inseamna intinsi tot trei la orizontala in faza de preludiu. Na, ti-am creionat imaginea? :)

  7. tudor says:

    Mai Stash..da-o naibii de treaba..ce naiba de preludiu e ala cu toti trei la orizontala..si intinsi…astia trei ori fac preludiu ori fac incantatii catre zeul Ra…

  8. catalin says:

    nu mai am cuvinte! eu credeam ca e ceva simplu si rapid, dar se pare ca m-am inselat atit de profund incit imi vine sa pun salteaua direct pe podea :-) (NOT)

  9. waven says:

    Dacă am înţeles eu bine, primele 2 părţi au făcut parte din introducere, da? Adică, până acum am luat parte la preludiu pentru că au fost decât 2 schiţe şi nişte înmulţiri simple plus oarece insinuări picante.
    Aştept cu interes maxim să ajungem la faza hard a proiectului în care aluziile să se transforme în imagini explicite iar calculelelele să ne ducă pe cele mai înalte culmi ale … admiraţiei.
    Sau chiar mai departe :)

  10. valeo says:

    M-am tot uitat la schite si ceva ceva imi pare ciudat. Prietenul ceruse o schita de pat cu datele 200cm x 140cm si inaltimea de 80 cm. In prima schita vad la “vedere de sus” cifrele 2000 si 800… nu trebuia 2000 x 1400? Apoi la “vedere transversala” latura mare e trecuta cu 1600… in loc de 1400!
    Ma mira nitel si inaltimea patului: la 80 de cm e numai bun de masa iar daca ii crestem inaltimea si cu o saltea de 15 cm atunci e cam dificil de catarat in el. Mai apoi, avind in vedere ca dimensiunea medie a latimii unei persoane e de 40 de cm, trei persoane intinse umar la umar vor ocupa 120 de cm din 140 total. Gresesc? :(

  11. Cora_ says:

    Stash, vezi vederea de sus… prima fotografie… 800 tot inaltimea o reprezinta??? Daca da… :)

  12. waven says:

    @valeo Patul este pentru un amic şi prietena acestuia. Deci în mod normal,2. Ocazional, mai poate apărea o a 3-a persoană în acelaşi timp în pat cu cei doi. Asta este şi motivul secret pentru care patul este atât de înalt: dacă respectivul nu a fost la înălţimea partenerelor să aibă unde să se ascundă :)
    Cât despre cota de 800 mm cred că pentru un obişnuit al desenului tehnic este destul de clară reprezentarea. Sau mă-nşel eu, Stash?

  13. stash says:

    Cora si Valeo: aveti dreptate, vederea de sus are o dimensiune gresita, ceea ce poate duce la confuzie. Va rog sa adresati un RFI (Request for Further Information) cu aceasta problema pentru a va putea trimite un raspuns oficial. Aceasta modificare se va regasi in urmatoarul update al planurilor structurale pentru constructie.

    PS Acesta e un raspuns standard pe care-l ofera proiectantul cind da cu mucii in fasole.

  14. bog says:

    Multumim dom” profesor (sper ca nu ala a lu” Haisan) ca ne tii atentia incordata si ne strecori cote capcana. Eu astept sa se termine cursul si trimit schitele la un tamplar. Apropo daca inregistrezi ceva la OSIM-ul din Canada ma afecteaza cu ceva?

  15. Abaddon says:

    Dom”le, pe la voi nu a ajuns Ikea inca? Cine naiba-si mai face pat de comanda in ziua de azi in afara de Ghitza Muresan?

Care-i parerea ta?

Spune-ti opinia despre articol! Daca vrei sa fii anuntat cînd se comenteaza, aboneaza-te!
Daca vrei sa-ti apara o fotografie în comentariu, ia-ti un gravatar!